XIII Karkonoski Orszak Trzech Króli - relacje


Przedstawiamy realcje z XIII Karkonoskiego Orszaku Trzech Króli w Jeleniej Górze. Miłej lektury.
Uroczystość Objawienia Pańskiego, poprzez obraz przybywających z daleka pogańskich mędrców, przypomina nam, że Jezus pragnie ukazać się wszystkim ludziom – niezależnie od koloru skóry, wieku, miejsca zamieszkania czy statusu społecznego. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby usłyszeć Jego wezwanie i wejść na drogę wiodącą ku Zbawieniu. W Jeleniej Górze z tego właśnie zaproszenia skorzystało bardzo wielu mieszkańców naszego miasta.
Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w jeleniogórskiej bazylice, a przewodniczył jej ks. dziekan Bogdan Żygadło. Współcelebransami byli ks. dr Mariusz Majewski i ks. Stanisław Bakes. Po Eucharystii ok. godz. 13:00 na ulice miasta wyruszył wielobarwny i rozśpiewany korowód, by dotrzeć do stajenki usytuowanej na Placu Ratuszowym.
Orszak Trzech Króli odbył się pod hasłem „W jasełkach leży”. Hasło to zaczerpnięte zostało z XVII-wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”, nawiązują do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu.
W tym roku Trzej Królowie, symbolizujący trzy znane w ówczesnym świecie kontynenty: Europę, Afrykę i Azję jechali na koniach. W Orszaku dostrzec można było niezwykłe zwierzę, czyli „łajbłąda karkonoskiego” – maskotkę jeleniogórskich orszaków. W rolę królów wcielili się Panowie: Robert Kowalewski, Piotr Wilczyński oraz Marek Niewiadomski .
W tym niezwykłym tłumie, podążającym do jeleniogórskiego Betlejem szły całe rodziny, dorośli i młodzież. Po drodze na uczestników orszaku czekało wiele atrakcji. Odegrane zostały cztery sceny tematyczne, które przygotowali przedstawiciele: Zespołu Szkół Katolickich (Orędzie Anioła i walka dobra ze złem), w szałasie pasterzy powitały nas dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 13, wizytę u Heroda odegrały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8, a ostatnia scenka przygotowana została przez dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 27 „Okrąglaczek”.
Celem marszu był Plac Ratuszowy. Tam przed Miejskim Ratuszem stanęła scena z inscenizacją stajenki, w której narodził się Jezus. Kolorowy korowód pokłonił się Świętej Rodzinie, a Mędrcy złożyli tradycyjne dary: złoto, kadzidło i mirrę. Przybyłych powitał prezydent Miasta Jeleniej Góry, pan Jerzy Łużniak. Podczas Orszaku można było wesprzeć fundusz Zespołu Szkół katolickich dobrowolna ofiarą.
opr. Barbara Ludorowska
żródło: https://bazylika.jgora.pl/2024/01/07/orszak-trzech-kroli/

Footo: Krzysztof Czuczwa

Relacje filmowe z FB:

TV Dami Jelenia Góra: https://www.facebook.com/tvdamijeleniagora/videos/733346171760904

Portalik24.pl: https://www.facebook.com/portalik24/videos/915366186278130