X Ognisko Patriotyzmu w Jeleniej Górze i pasowanie na ucznia w Jeleniogórskim Katoliku


X Ognisko Patriotyzmu w Jeleniej Górze i pasowanie na ucznia w Jeleniogórskim Katoliku

Przy żywym ogniu już po raz 10. w wieczór 11 listopada, spotkali się mieszkańcy Jeleniej Góry. I zabrzmiała obrzędowa pieśń: „Płonie ognisko i szumią knieje”. Pieśń ta wprowadziła zebranych w muzyczną opowieść „o historii z nad kresowych stanic, o obrońcach naszych polskich granic”. Ognisko przeżywane w takiej formie, było jedną z pierwszych inicjatyw, którą podjęło Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego, organizując je dla mieszkańców stolicy Karkonoszy - mówi ks. Mariusz Majewski dyrektor Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego w Jeleniej Górze. Inicjatorem „Ognisk Patriotyzmu” w Polsce była szkoła katolicka z Wielunia. Wówczas na mapie Polski niewiele było takich miejsc. Dzisiaj mapa „rozświetlona” jest wieloma punktami, gdzie w wieczór 11 listopada spotykają się Polacy, aby śpiewać pieśni patriotyczne. Cennym doświadczeniem, które daje takie wydarzenie to fakt, że przy ogniu spotykają się różne pokolenia. I w tym roku wraz z dorosłymi i młodzieżą, pieśni patriotyczne śpiewały przedszkolaki i dzieci z młodszych klas szkół podstawowych. Wspólny śpiew przeplatany był utworami, które wykonały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 27 „Okrąglaczek”, ze Szkoły Podstawowej nr 2 i dzieci z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej u św. Pankracego w Jeleniej Górze.
Żar ogniska rozpalonego na dziedzińcu dawnego Kolegium Jezuickiego w historycznym centrum Jeleniej Góry, rozgrzewał zziębnięte ręce, a jeszcze bardziej rozgrzewał serca tych dużych i tych małych. Jak co roku w przygotowanie Watry z harcerską „duszą”, włączyli się druhowie ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, a nauczyciele z „Katolika” częstowali gorącą herbatą.
W Narodowe Święto Niepodległości, w Jeleniej Górze miało miejsce też inne ważne wydarzenie. Po uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, celebrowanej w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach, i po odśpiewaniu w południe przez wszystkich zebranych hymnu państwowego, dzieci z kl. I szkoły podstawowej Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego, zaprezentowały przedstawienie mówiące o historii Polski, o tym co działo się ponad 100 lat temu. Na zakończenie prezentacji uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Szkoły u św. Pankracego. Kolejną częścią obchodów święta było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, co zakończyło radosne i podniosłe spotkanie.