Szkoła wartości ruszyła w nowej siedzibie

W niedzielę 9 września, w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury, nowo powstały Zespół Szkół Katolickich u św. Pankracego w Jeleniej Górze rozpoczął rok szkolny

Po akademii uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście udali się na mszę do Bazyliki Mniejszej, po której oficjalnie otwarto oddaną przed kilkoma dniami do użytku szkołę. Mieści się ona w zabytkowym budynku dawnego Kolegium Jezuickiego przy ul. Kopernika, który w ostatnich latach przechodził kosztowne remonty.

Od 1 września Zespół Szkół Katolickich w Jeleniej Górze tworzą: Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa u św. Pankracego, Publiczne Liceum Akademickie u św. Pankracego w Jelenie Górze oraz wygaszane Gimnazjum.

Aby uczniowie mogli w końcu cieszyć się bezpiecznym i nowoczesnym wnętrzem zabytkowego budynku, usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie najstarszej jeleniogórskiej świątyni, prace trwały ponad 6 lat. W ramach inwestycji, której koszt sięga już ponad 5 milionów złotych, udało się przeprowadzić szereg prac ratujących zabytkowy obiekt.

– Zaczęliśmy od dachu, aby zabezpieczyć zabytkową tkankę. Nie było to łatwe, ponieważ jest to bardzo duża powierzchnia, więc remont dachu był podzielony na cztery etapy – duże wsparcie okazało nam KGHM, od którego otrzymaliśmy darowiznę w formie miedzi oraz wsparcie finansowe. Równolegle robiliśmy też instalację centralnego ogrzewania oraz stolarkę okienną – wyjaśnia Mariusz Gierus, prezes Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego.

Aktualnie kontynuowane są prace w części prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Marii Magdaleny od Pokuty. W planach jest również uporządkowanie terenu wokół szkoły oraz elewacja i dalsze wyposażenie budynku. W sumie inwestycja ma kosztować ok. 8 milionów złotych.

W tym roku w budynku przy ul. Kopernika uczyć się będą VII i VIII szkoły podstawowej oraz klasy I i II liceum katolickiego. Klasy I i IV szkoły podstawowej korzystają z pomieszczeń plebanii pw. Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. PCK. – dodaje Mariusz Gierus.

W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści i ich przedstawiciele, a także reprezentanci władz miasta i duchowieństwa z biskupem legnickim Zbigniewem Kiernikowskim na czele. Aktualnie w Zespole Szkół Katolickich edukacja prowadzona jest dla 137 uczniów.

Fot. Agnieszka Gierus – GALERIA ZDJĘĆ