Święto Niepodległości i edukacyjna kuźnia młodych Jeleniej Góry

7 listopada 2017 roku, po raz siódmy Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego wraz z Jeleniogórskim Centrum Kultury zorganizowały Konferencję historyczno-patriotyczną pod tytułem „W walce o Niepodległą”.

Patronat nad tegorocznym wydarzeniem objął bp Marek Mendyk – przewodniczący Komisji Wychowania Konferencji Episkopatu Polski. To samo przesłanie, wpisane co roku w treść konferencji „W walce o Niepodległą”, skierowane jest do młodych odbiorców. Tym razem uczestnikami konferencji byli uczniowie Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego w Jeleniej Górze oraz przedstawiciele innych jeleniogórskich placówek edukacyjnych, tj.: Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik”, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Turystycznych im. Unii Europejskiej, Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki włączonego w Szkołę Podstawową nr 2 im. Bolesława Chrobrego. Pośród uczestników obecni byli goście honorowi: pan Krzysztof Mróz – senator RP i ks. Bogdan Żygadło – dziekan rejonowy rejonu jeleniogórsko-kamiennogórskiego.

Tematyka tegorocznej konferencji to wykłady poświęcone polskim drogom prowadzącym do odzyskania niepodległości, które zaprezentowane zostały w kilku odsłonach. Pierwszą wysłuchaną prelekcją pt. „Patriotyzm w kulturze polskiej” był zapis audio wykładu prof. Piotra Jaroszyńskiego (filozofa, publicysty, nauczyciela akademickiego). Po akcentach nawiązujących do twórczości literackiej polskich wieszczów narodowych, w drugim wykładzie pan mgr Krzysztof Uruski (nauczyciel historii w Gimnazjum nr 1/SP nr 2 oraz w Publicznym Katolickim Liceum Akademickim u św. Pankracego) ukazał szeroki horyzont działań, które poprzedzały i dzięki którym możliwe było odzyskanie niepodległości. Tematyka ta kontynuowana była podczas wykładu pana dra Tomasza Gałwiaczka (starszy specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu).

Program konferencji zawierał także przesłanie związane z postacią wyjątkowego Polaka i patrioty: św. Brata Alberta (1845-1916). Z ustanowienia Parlamentu Rzeczypospolitej oraz Konferencji Episkopatu Polski jest on patronem roku 2017. Do historii życia i dzieła miłości chrześcijańskiej, realizowanej przez Świętego, nawiązywał program artystyczny przygotowany i zaprezentowany przez uczniów Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego, w tym zespołu wokalno-instrumentalnego „AMDG”. Całość poprowadził ks. dr Mariusz Majewski – wiceprezes Zarządu Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego i dyrektor Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego w Jeleniej Górze.