Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 2018

Zapraszamy na obchody święta państwowego: Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Jeleniej Górze.

Dnia 1 marca br. o godz. 12:00, nastąpi uroczyste odsłonięcie nazwy: „Żołnierzy Wyklętych”, nadanego dla ronda u zbiegu ulic: Cieplickiej i Macieja Rataja w Jeleniej Górze – Cieplicach na Osiedlu Orle. Rada Miasta Jeleniej Góry nadała tę nazwę na wniosek, który złożyło Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego. Choć pierwotnie wnioskowaliśmy o nadanie nazwy: Józefa Franczaka „Lalka” – ostatniego żołnierza wyklętego, to ostatecznie przychyliliśmy się do wniosku Komisji Statutowo-Organizacyjnej Rady Miejskiej Jeleniej Góry, aby nadana została nazwa: „Żołnierzy Wyklętych”.

Informujemy i zapraszamy do udziału w celebracji uroczystej Eucharystii, sprawowanej 1 marca w Bazylice Świętych Erazma i Pankracego o godz. 18:00. Po jej zakończeniu nastąpi, krótki występ uczniów Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego, a następnie złożenie kwiatów i zniczy pod krzyżem i tablicą upamiętniającą „Żołnierzy Wyklętych”.

W ramach obchodów miejskich, odbędzie się także wieczornica pt.: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości” (2 marca, godz. 20:00, Bazylika Świętych Erazma i Pankracego) oraz wykład prof. Tadeusza Zycha z IPN Oddział w Rzeszowie, pt.: „Zapora (Hieronim Dekutowski) – rocznik 1918 w służbie Rzeczpospolitej” (4 marca, godz. 11:00, Muzeum Karkonoskie).

W niedzielę 4 marca w Parku Norweskim w Cieplicach, odbędzie się „Bieg Tropem Wilczym”. Do udziału w ogólnopolskiej inicjatywie, zapraszamy całe rodziny. Symboliczny dystans rodzinny to 1963 m, a dla zaawansowanych biegaczy 5000 m. Zapisy poprzez stronę internetową Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego: www.szkola.pankracy.edu.pl. Start na 5 km o godz. 14:15, a na dystansie rodzinnym o godz. 15:00.

Patronat nad obchodami jeleniogórskimi objął pan Andrzej Duda – prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, pani Marzena Machałek – podsekretarz stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej, pan Marcin Zawiła – prezydent Miasta Jeleniej Góry.