Jelenia Góra pamięta o „Niezłomnych”

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jeleniej Górze miały charakter wielowymiarowy i każdy, niezależnie od wieku mógł znaleźć w programie wydarzeń coś dla siebie

Punktem inaugurującym było uroczyste odsłonięcie nazwy „Żołnierzy Wyklętych” dla ronda u zbiegu ulic: Cieplickiej i Macieja Rataja w Jeleniej Górze – Cieplicach, co miało miejsce 1 marca 2018 r. o godz. 12:00. Zebranych przywitał Mariusz Gierus, prezes Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego, które wnioskowało o nadanie nazwy właśnie dla tego ronda. Wśród zgromadzonych licznie mieszkańców byli m.in.: kpt Zbigniew Nowina – Boznański, przewodniczący Koła Ziemi Jeleniogórskiej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, senator Krzysztof Mróz oraz Leszek Wrotniewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry wraz radnymi: Dawidem Jezierskim oraz Alicją Szklarską, Prezydenta Miasta Jeleniej Góry reprezentował Paweł Domagała, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu w Urzędzie Miasta. Wśród zgromadzonych nie zabrakło również dzieci i młodzieży wraz ze szkolnymi sztandarami z: Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej, Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, a także ze Szkoły Podstawowej nr 6.

Poczet sztandarowy wymienionych szkół pięknie uzupełniał również sztandar Koła Ziemi Jeleniogórskiej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którego przewodniczący kpt Zbigniew Nowina-Boznański, zabierając głos wspomniał historię ustanowienia w 2011 roku Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Radości z nadania nazwy Żołnierzy Wyklętych dla ronda nie kryli również senator Mróz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej, którzy docenili samą inicjatywę, jak również jej akceptację ze strony władz miasta. Okolicznościowy list przekazała również do odczytania pani Marzena Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Podsumowaniem czwartkowego wydarzenia była uroczysta Eucharystia, sprawowana o godz. 18:00 w jeleniogórskiej bazylice. Po jej zakończeniu uczniowie Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego zaprezentowali piosenki z cyklu „Panny Wyklęte”, po czym nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy pod krzyżem i tablicą upamiętniającą Niezłomnych. 2 marca, godz. 20:00, Wspólnota św. Jana Pawła II poprowadziła w Bazylice Świętych Erazma i Pankracego wieczornicę pn.: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości”.

W ramach miejskich obchodów, 4 marca o godz. 11:00 prof. Tadeusz Zych z IPN Oddział w Rzeszowie poprowadził prelekcję pt.: „Zapora (Hieronim Dekutowski) – rocznik 1918 w służbie Rzeczpospolitej”. Następnie w Parku Norweskim w Cieplicach, odbyła się kolejna edycja „Biegu Tropem Wilczym”, którego organizatorem jak co roku jest Uczniowski Klub Sportowy „Pankracy Jelenia Góra”. Pogoda dopisała i w jeleniogórskim biegu łącznie wzięło udział 226 osób, z czego 191 osób na dystansie rodzinnym 1963 m, a 35 osób na dystansie 5000 m. Biegli mali i duzi, juniorzy i seniorzy /WYNIKI PONIŻEJ/

Patronat nad obchodami jeleniogórskimi objął pan Andrzej Duda – prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, pani Marzena Machałek – podsekretarz stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz pan Marcin Zawiła – prezydent Miasta Jeleniej Góry. Sponsorami nagród w VI „Biegu Tropem Wilczym” w Jeleniej Górze byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu oraz Marzena Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Wsparcia przy organizacji Biegu udzielili: Miasto Jelenia Góra, Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze, Adrian Wrona – catering, posiłki regeneracyjne, Bar „Oliwka” – gorące napoje, nauczyciele wraz z rodzicami Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego w Jeleniej Górze.

GALERIA ZDJĘĆ – fot. Grzegorz Gielert

WYNIKI BIEGU WILCZYM TROPEM, 4 marca 2018 roku

DYSTANS 5000 m

Kategoria MĘŻCZYŹNI:
1. KUR MICHAŁ (nr 199)
2. ŁADYSZ JERZY (nr 166) (Jelenia Góra AZS UW we Wrocławiu)
3. WASYLUK KRZYSZTOF (nr 091) (Wojsko Polskie)

Kategoria KOBIETY:
1. CIEPLIŃSKA ANETA (nr 203)
2. WĘGRZYNOWSKA-NOWAK ANNA (nr 046)
3. KOZYRA ZUZANNA (nr 037) (SKS ”BIEGACZ” SIEDLĘCIN)

DYSTANS 1963 m